ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Актуално

Лукашевич: Ако снимам филм за миграционната криза, бих избрал гледната точка на бежанеца

Полският режисьор откри „София Филм Фест в Пловдив” с лентата си „Кербала”

Екатерина Стоянова

Полският режисьор и сценарист Кшищоф Лукашевич откри „София Филм Фест в Пловдив“ снощи в Лъки- Дом на киното.Той представи  филмът си „Кербала”, създаден по действителни събития. Полско-българската продукция предизвика голям интерес и оправда всички очаквания, като Лукашевич бе изпратен с аплодисменти от пловдивските почитатели на седмото изкуство.

„Кербала“ е военен филм, който представя героичните подвизи на полската и българската военни бригади в размирния иракски град през пролетта на 2004г. Лентата пресъздава моментите около  извършения атентат на шиитските екстремисти срещу кметството в Кербала. Именно последния и героичните действия на полските и българските войници, представляват вдъхновението на режисьора Лукашевич за военния екшън. Преди прожекцията режисьорът се срещна с екип на Под тепето, за да разкрие детайли от работата си.

Реших да вляза в тази тема след една публикация за случилото се в полски вестник. Започнах работа по филма през 2010г. Дълго време тази история бе засекретена в Полша, но в крайна сметка се добрах информация, за да разкажа случилото се възможно най-достоверно, обясни Кшищоф Лукашевич. Колаборацията му с българския екип е случайна и няма нищо общо с кървавият атентат срещу нашата база в Кербала от 2003г. В последствие полякът се запознава и с това, но трагедията в база Индия не е част от историята във филма. Режисьорът не крие, че българската войска в иракския град е била много по-подготвена и професионална от полската. Заради което и персонажът на българския командир в лентата му е изключително силен.

Реализирането на тази продукция беше огромно предизвикателство. Филмът е много скъп и необходимите средства бяха много. Финансирането бе най-сериозния ми проблем, разказа Кшищоф Лукашевич. Най-голяма част от финансовия ресурс бил използвана за декор,  реквизит, ефекти. Дори според професионални рейнджъри, филмът е изпипан  в детайли. Така е, защото режисьорът е водил преговори с полското Министерството на отбраната цели осем месеца, а е изучавал детайлите около битката в Кербала още поне толкова.  Лукашевич не е искал да заснемат филма в Полша, защото там няма достатъчно пясък, слънце и страната никак не прилича на Ирак. Неговото желание е било да се снима в Египет, но станало невъзможно заради избухналата революция. От там избира Кюрдистан, но там тогава започнали атаките на джихадистите. В Южна Турция също не се получило, заради границата със Сирия, затова отделили голяма част от средствата за изграждане на специален декор във Варшава. С помощта на нови събрани финансови средства, сцени са заснети и в Йордания.

Много от детайлите във филма са дигитално направени. За да направим пустиня във Варшава ни трябваше компютър, разкрива режисьорът. Във филма му участват Христо Шопов и Александър Сано. Христо е в ролята на българския командир – капитан Гетов. Лукашевич е избрал Шопов без кастинг, защото изключително харесва актьорската му игра и смята, че това е най-подходящият човек за тази роля.

Поляците и българите са били военни побратими по това време и са се борили рамо до рамо. Това е хубаво, коментира събитията от 2004г. кинаджията. Той подчертава, че по лентата му не трябва да се правят политически интерпретации, самият той не е политик и в самата продукция е искал да представи драматичната страна на събитията. Но допълва, че именно настъпването в Ирак е родило това, чийто плодове бере цяла Европа днес- бежанската криза. Ако днес имам възможността да направя филм за мигрантите и Европа, бих снимал от гледната точка на бежанеца, категоричен е  Кшищоф Лукашевич.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина